galina-ruleva.dir.bg

 
galina-ruleva.dir.bg

 
Рейтинг: 3.00
(940)
СЪБИТИЯ
"Историята, населена с хора" - интервюта
Публикации
ЛИЦА
ЛИЦА II
На гости...
Банско джаз фест
Сп. "Изкушение"
Гурме зона
Книжарница
Видео
Новини
Банско галерия
Фото Галерия
Етно
За контакти



На гости... / Стоян Варналиев

Стоян Варналиев
26.04.09 16:07

Автор:Галина Рулева
Почитателите на Стоян Варналиев го наричат “Ямболският Орфей”. Той е от онези гласовити българи, които смятат изпълнението на народната песен за своя мисия. Ученик е на популярната тракийска певица Вълкана Стоянова.
Стоян Варналиев, народен певец

Тракийската песен “Пил Богдан вино червено” създава настроение на всяка трапеза

Почитателите на Стоян Варналиев го наричат “Ямболският Орфей”. Той е от онези гласовити българи, които смятат изпълнението на народната песен за своя мисия. Ученик е на популярната тракийска певица Вълкана Стоянова, която му дава повече от 100 автентични тракийски песни. Част от тях тя е съхранила, но не е записвала. В някои се пее за овчари и хайдути, а картината се допърва с печено агне в планината. Но певецът не го блазнят съвременните екстри, които напоследък въздигат до небесата фолкидолите, които се кипрят скандално по вестниците. Първият му диск с народни песни е издаден от престижната издателска компания “Gega”, която има претенциите да издава оперните ни звезди и най-добрите музиканти във всички жанрове. Правил е концерти и записи в различни страни - от Япония до Грузия. В Грузия дори е записал песен, в която той пее на български, грузинци му държат исото. Скоро записът ще прозвучи по радиото. Освен с народните песни, където и да се появи впечатлява с оригиналния си сценичен костюм от Ямболския край и кулинарните си умения в приготвянето на тракийските манджи. Дори самата Вълкана Стоянова заедно с песните, му е дала оригинална рецепта за прословутите Ямболски милинкив които сех съчетава и прясно и кисело мляко - 500 гр. кисело мляко, 1 чаена чаша прясно мляко, 1 лъжичка сода, малко мая за хляб, 1-2 лъжици олио, 2-3 яйца, 1 лъжица захар, сол и брашно колкото поеме, за да бъде замесено меко тесто. За заливката, която се прави гъста като боза са нужни половин пакетче масло, малко олио, 1 лъжичка сол и 1 голяма лъжица брашно. Тестото се меси дълго, ръцете се намазват с олио да не лепне и най-добре е то да се удря по масата, докато стане на мехурчета. Късат се малки парченца - колкото орех, нареждат се в тава и се оставят да втасат. Когато са бухнали, с пръст се прави вдлъбнатина върху всяко парче и отново се оставя да втаса, след което се залива с приготвената от масло заливка и се пече в загрятата предварително фурна до златисто.
Като дете от баба си Стоян помни най-вече страхотните баници, които всеки регион в България прави по своему. В родното му село Генерал Инзово витата баница със сирене и яйца точно като житената питка първо се покрива с месал и се пуска да обиколи нивата. Едва тогава се хапва с “армузум” зелева чорба с червени печени люти чушки. Другото бабино удоволствие се нарича “карталаци” - разточват се кори, завиват се със сирене и яйце под формата на плик и се пекат върху плочата на печката. След което се заливат с разтопено масло, а на времето и с мас.
Нещо такова хапнал и в Грузия, но с различен вкус - пържени питки отвътре с кашкавал
или сирене. Грузинците го шашнали с тостовете си, бялото вино на екс и безкрайните песни по време на яденето, което се превръщало в пиршество. Продуктите и зеленчуците не били различни от българските, само че местните подправки придавали съвсем друг вкус на храната. С най-голямата екзотика на масата се сблъскал в Япония, където пред очите на клиента на газов котлон ври октопод или ти сервират комбинация от пържено сладко яйце с кисело-солен ориз,завити във водорасли, нарязани на филийки и гарнирани отгоре с със сурова риба и соев сос. Супите пък са бистри като бульон и се пият направо от купичка. Умелото и шумно сърбане е израз на задоволство от добрия вкус и уважение към домакините.
Но къде и да е по света, друго си е Стоян да запее “Пил Богдан вино червено”, та да се разбере какво значи Тракийска трапеза.

Сърми с пилешко
1 пиле, две чаши ориз, 100 гр. гъби /по желание/, 1 кисела зелка, две лъжици олио, две лъжици свинска мас, две лъжици гъша мас, черен и червен пипер, .
Пилето се нарязва на парченца и се запържва до златисто в половината от олиото, свинската и гъшата мас. В другата част от мазнината се запържват ориза и гъбите и се добавя пипера. Завиват се сърми от зелевите листа с парче от пилето и част оп оризовата плънка. Сърмите се нареждат в тенджера, заливат се с равни части вода и зелев сок и се варят на много бавен огън, докато изври водата. на дъното на тенджерата, за да не загарят, се нареждат няколко зелеви листа.

Салата от хрян
300 гр. хрян / може да се замени с бяла ряпа по желание/, 2 твърдо сварени яйца, 1 лъжица оцет, 3 лъжици захар и сол.
Хрянът се настъргва на ренде и се пасира с твърдо сварените яйца. Подправя се с оцета, захарта и солта.
Галина РУЛЕВА
Снимки: Димитър РУЛЕВ

0.105