galina-ruleva.dir.bg

 
galina-ruleva.dir.bg

 
Рейтинг: 3.00
(940)
СЪБИТИЯ
"Историята, населена с хора" - интервюта
Публикации
ЛИЦА
ЛИЦА II
На гости...
Банско джаз фест
Сп. "Изкушение"
Гурме зона
Книжарница
Видео
Новини
Банско галерия
Фото Галерия
Етно
За контакти



Публикации / Балкания I

Балкания I
08.02.09 21:32

Автор:Галина Рулева
Всяка година откриването на туристическия сезон в регион Балкания се превръща в шоу. Турклуб РеМарк подготвя за журналистите поканени на събитието незабравими преживявания. Надпиване с люта водка, състезание по риболов, фотосафари, изненадващи срещи.
Вземи в gLOG
Вземи в gLOG
Вземи в gLOG
Балкания печели почитатели с изискан уют и домашни вкусотии

Текст и снимки: Галина Рулева

Всяка година откриването на туристическия сезон в регион Балкания се превръща в шоу. Турклуб РеМарк подготвя за журналистите поканени на събитието незабравими преживявания. Надпиване с люта водка, състезание по риболов, фотосафари, изненадващи срещи. Колежката Евелина Стоянова от БНР пребори с водката опитен журналист като Николай Конакчиев, а на въдицата и женските номера на Биляна
Богоева от “Черга” за броени минути се хванаха цели четири пъстърви. Най-голямата награда обаче отнесе Петър Дяков от БиТиВи, който пръв примами на въдицата си заветната златна рибка. Невероятните керамици от Априлци Ирина Вачкова и Йвайло Иванов специално бяха изработили за журналистите по една камбанка, която да ги буди сутрин не само с красивия си звън, но и с оригиналните си естетски рисунки, а над всичко се извисяваше кръстът над град Априлци, изработен и дарен от бизнесмена Стефан Вълев. В своя четири звезден хотел “Дипломат плаза” в Луковит собствениците Ангел и Любен Станеви бяха подредили специална стая за журналисти с предизвикателното име “Ройтерс”, а в църквата на Скандало открихме оперения певец от варненската опера Рачо Рачев скрит под расото на свещеник. Преди да се посвети на артистична кариера е завършил Духовната семинария. 16 години той е живял в Африка със съпругата си – лекарка, записал е диск в Германия, пял е в Швейцария, но сега е намерил поприще в Скандало. За митута две той извиси глас под смълчаните сводове на храма, а ние му пожелахме по-бързо да организира благотворителен концерт, че само така може да се сдобие с пари и да закърпи продънения под на църквата и да възстанови някогашното църковно училище. Старите ни познайници Диана и Минчо Гигови не ни пуснаха да си тръгнем без да опитаме и от тяхната баница. На самия Еньовден пихме и чай с 22 вида билки на многолюдния празник край конната база в околностите на с. Балканец.
В Старо Стефаново, селце с двадесетина жители Апостол Хърлев разказа, че из дворовете на реставрираните уникални къщи има ...26 басейна, а Цвятко Венков се разнасяше из селото с коректурите на изследователската си книга “Воля за живот и вяра”. Тя ще се отпечата всеки момент, в нея се проследява историята на това невероятно красиво селце. То става резерват през 1982 година, а любопитно в оригиналната архитектура е, че в дървената част на къщите не са използвани никакви гвоздеи.
Шефката на турклуб РеМарк Даря Заричинова, организатор на журналистическия тур също пропя, с което провокира колегията за новия жуналистически конкурс на тема “Балкания”.
Човек докато се огледа кога е излязъл от София и вече е в Тетевен. А там кметът на града Цецка Петкова ни посреща по домашному – с баница. Опитваме я докато тя разказва как се развива туризмът в града и как ще изглеждат бъдещите ски писти. Напоследък все се ядосвам, че готовите кори съсипаха удоволствието от хубавата българска баница, но тетевенската си личи, че е правена с мерак, с много сирене и с пресни домашни яйца. Една от тайните на тази пухкава и вкусна баница – то и на снимката изглежда апетитна и съблазнителна, е във втасването, което трябва да стане три пъти. Първо самостоятелно втасва маята. Забърква се парченцето мая с малко вода и брашно в паничка. Чак когато втаса се изсипва и се меси с брашното, вода и две-три яйца. Когато тестото стане равномерно и не много твърдо, отново се оставя на топло да втаса. След това се разпределя на няколко топчета, от които с точилка се разточват корите. Обилно се поръсват със сместа от яйце и сирене, навиват се в тавата и отново се оставят да втасят – за трети път. Затова и баницата след като се опече утроява обема си, изглежда въздушна и лека, както казват –топи се в устата. Знаят тетевенците кои са удоволствията в живота. Пада люто състезание с троянците чия сливова ракия е по-добра и всеки усърдно хвали своята. Към ракията тетевенците имат и своята тетевенска саламура – лек срещу препиване. Тя задължително трябва да е люта, кисела и солена, да се поднася студена. Рецептата направо е уникална, макар всеки майстор да добавя в нея по нещо от себе си. Печени на жар речни рибки - пъстърва или мряна и речни раци се пускат “да цвръкнат” в подсолена вода. Добавят се печени и обелени пасирани домати, счукани в хаванче печена люта чушка и чесън и всичко се поръсва с магданоз.
Качамакът пък , които се забърква от литър кипнала подсолена вода и около 400 гр. царевично брашно се оставя да изстине, нарязва се на тънки филийки, които се препичат на плоча и се поднасят с кисело мляко или печено сирене. И в този край, както и на много още места, където се отглеждат овце, се прави известната планинска вкусотия наречена “бял мъж”. За да бъде пълна картината на Тетевен, човек трябва да се вгледа в живописните платна на местния художник Лукан Цоков Семков, роден преди 110 години. Той е оставил на съгражданите си великолепни портрети, пейзажи и сцени от суматохата на градския пазар. Цветовете му са изтънчени и изящни, а атмосферата изпълнена с динамика и живот.
На път към Рибарица спираме до малко езерце с кокетни бунгала, където ни чака състезание по риболов. Голям смях пада. Със сигурност майстори-рибари останаха с празни ръце за сметка на аматьори, които не знаят от кой край се държи въдицата. Но затова пък всичко бе документирано от екипа предвождан от Кана Рачева от БиТиВи. Само с 40 грама по малък се оказа шаранът на Ани Крумова от “HOREMAG ” и не стигна до награда, но това не попречи да бъде опечен заедно с шампионите. Репортерът на “Сол пипер” се отчете с две пъстърви.Събитието стана причина за детайлно проучване на рецепти с въпросния “хищник”, както наричат тази риба в литературата. Пъстърва с бадеми... добре звучи. След като се изпържи, рибата се полива със сос от счукани и изпържени до златисто бадеми.Те се задушават с топено сирене и се овкусяват с лимонов сок и магданоз. Печената пъстървата със сметана и пармезан /или настърган кашкавал/ също звучи добре, а за пъстървата по воденичарски ще ви трябва набор от зеленчуци – домати, грах, царевица, гъби, лук, картофки, моркови, чесън и магданоз и един хубав троянски глинен гювеч.
Още няколко рецепти сподели и готвачът Никола Радев в ресторант “Еделвайс” и обясни как се обезкостява рибата, за да се напълни с орехи и топено сирене, след което се завива във фолио и се пече. Пържената риба пък трябва да се сервира подлучена, а на една рибена чорба вървят поне 5 тетевенски сливови. Според него местната балканска пъстърва е най-вкусна, тя се отличава с червени точици на гърба. Когато се лови, за да не се “втумбачва” от горещината, се завива в коприва. Най-добрата марината за риба според майстора е от чесън, оцет и копър, където рибата престоява 10 минути.
Максим Пандурски пък събра около казана мераклиите да дегустират препечената ракия. Тайната на примамливия кехлибарен цвят идва от допълнителното отлежаване. В съда се слага сърцевина от слива, черница или сушена синя слива.
Елате веднъж, за да дойдете отново, е девизът на хотел “Рибарица”.
Тук с Аленка Иванова вместо местни рецепти обсъждаме любимите й кнедли и галушки, защото семейството й е от банатските българи, които са пренесли тези чужди вкусотии в плевенското село Асеново. Ценителите на кнедлите знаят, че те са били любимото изкушение дори на Моцарт, който си е похапвал в една от най-старите кръчми в Залцбург “Щифтскелер Св. Петер”. Въпросните кнедли с черен длоб и зеле днес са туристическата атракция на заведението, което от векове се помещава в местното абатство, а рецептите му са все от 17 и 18 век. Галушките май го докарват на вкус на нашенската домашна юфка, но под слънцето нищо ново. Те се забъркват от брашно, яйца, вода и сол. Тестото се накъсва или нарязва на малки парченца и ври в подсолена вода 10 минути, след което се препържва с масло. Тъкмо днес е първият работен ден за Аленка в ролята на главен готвач на “Рибарица” и още обмисля бъдещата си кулинарна концепция. Споделя опита си от различни пътешествия с круизни кораби и яхти - нали в последните години българинът си дири късмета по света и разнообразява вкусовете си. Като балканско чедо никога не си е представяла, че ще броди по морета и океани, ще работи като супервайзер, но животът си е една изненада. Тя се шегува, че целият български народ за да се научи как се изкарва хляба, трябва да мине на бакшиш. Защото само така човек може да разбере цената на парите, които изкарва. Трябва да знае какво може, как се работи, за какво и колко му се плаща. Така например е на американските кораби. И така между “американската мечта” и българската реалност, задоволяваме се с една добре изпечена пилешка пържола, обилно полята със сливова, след което кулинарните дискусии продължават в дискотека “Кръпелъ”. Там до зори бива унищожена всяка излишна калория.
В новия хотел ресторант “Бакхус” край Шипково, освен кафе ни очаква разглеждане на един от големите цехове за производство на керамика. Троянска – и не съвсем, защото собственикът му Димитър Бояджиев е завършил живопис, но се е отдал на авторска керамика ... и туристически бизнес.
В другия колоритен и по балкански уютен хотел-ресторант “Веника” очите се потопавят не в байсейна, а в цветята. Цветя, цветя, цветя... които заобикалят отвсякъде стопанката Невенка Вълева. Тя се грижи не само за гостите, но наглежда и строителството на новия хотел “Веника палас”, в който са вложени пет и половина милиона лева инвестиции. Струва си, заради изключителните качества на минералните води и SPA центрове, които привличат туристите. За местните деликатеси Невенка обяснява що е то “Гювеч с кървавица по чифлишки”. Кървавицата е пълнена с парчета чисто свинско месо, ориз, кимион, чер пипер и бахар. Сварява се за да набъбне отвътре ориза. На едро се нарязват картофи, моркови, гъби, сини сливи и червена пиперка. Всичко се бланшира в мазнина. От лъжичка брашно и бульон или вода се прави сос, с който се заливат продуктите. Отгоре се добавя стрък дивисил и ястието се пече на тих огън. От дивеча в гората най-често спохожда тенджерата някой заек. Нарязан на парчета, той също може да се приготви със сините сливи, които наоколо са в изобилие. Заекът се бланшира в мазнина, а в глинен съд се нареждат сливите и зеленчуците - картофи, червен лук, чесън, червени пиперки. Всичко се залива с мазнината от бланширането и бульон или вода с разтворена лъжица брашно и се пече на тих огън. Ако на някой му хрумне да пече картофи в камината, преди да ги затрупа с жарава е добре да ги намаже с мазнина.
Илиан Пенчев Иванов пък работи като гочвач в “Априлци”. На голямото огнище зиме там се въртят чеверме подир чеверме, но в сънливата ранна утрин, когато все още не се е разсънил след последните нощни капризи на клиентите, а колегите му го взимат за “мезе” поради артистичните му изяви, първото което му идва на ум от местните манджи е счукан и след това сварен боб, запечен в чушки – разбира се с много балкански подправки от сорта на джоджен, мащерка и риган.

В Априлци домът на младото семейство грънчари Ирина и Ивайло не може да побере ТВ камерите и репортерите, които са мераклии да се пробват в занаята им и сами да измайсторят някоя глинена паница. Нали и господ като един грънчар е вдъхнал душата човешка в глината. Ивайло е предпочел Априлци пред родния Червен Бряг и дори Чехия, където и двамата са работили , защото тук има повече възможности за професионалното им развитие, а къщата им е потънала в зеленина и дори няма ограда. Някой ден може би така ще изглежда онази “Швейцария на балканите”, за която така и все още само си мечтаем.
Черешката на тортата е току-що открития четири звезден хотел в Луковит “Дипломат плаза” . Там ни гощава Бонка Гичева. Тя 23 години е събирала опит като готвач на “Златни пясъци” и осем е била на работа в Германия. Освен че свещенодейства в кухнята, тя ще обучава и младите готвачи от региона. Не се придържа към рецептурниците, обича импровизациите. При откриване на хотела по приятелска линия й е асистирал самият Асен Чаушев, един от почетните главни готвачи на страната и автор на енциклопедията “В света на кулинарното изкуство”. Пилешка каварма в омлет, пиле “шенян” и луковитска салата са между нейните шедьоври, които вече са опитали родни звезди – Влади Въргала, Ирен Онтева, Гала, мис България 2006 Славена Вътова. Идеята е хотелът да се превърне и в място за бизнес форуми и за туризъм. Наблизо са невероятно красивия каньон на река Златна панега, около 240 пещери, от които видяхме “Проходна” и “Темната дупка”. В различните часове на деня в “Проходна” могат да се сътворат фотографски шедьоври, почти на 45 метра височина небето сякаш те гледа като през домино – уникален каприз на природата, който трябва да се види на всяка цена. Както и всичко останало в омагьосващата Балкания.

Текст и снимки Галина Рулева
Материалът за региотБалкания е подготвен със съдействието на Агенцията по туризъм и тур клуб РеМарк
+++ знака на клуба!!!

Рибена чорба
Необходими продукти
1 пъстърва
1-2 чушки
няколко домата
копър
чер пипер
1 скилидка чесън

Начин на приготовление
Зеленчуците и подправките се сваряват във водата. Изчистената риба се пече на жар, накъсва се на парченца и се пуска във врящата чорба заедно с главата, която дава малко мазнина.

Пърленка с печено свинско на шиш

Необходими продукти
500 г брашно
1 яйце
20 мл вода
кубче мая
сол
200 г свинско филе
няколко гъби
1 глава лук
1 чушка

Начин на приготовление
От брашното, яйцето и солта се забърква с хладка вода тесто, което се оставя половин час да втаса. След това се накъсва на парченца и се точи на тънки кори като за баница.
Пече се на плоча.
Свинското се набожда на шиш, като между парчетата месо се нареждат гъбите, парченца лук и чушка. Пече се на жар. При поднасяне, пърленката се намазва от едната страна със смес от олио, червен пипер и чубрица.

Печени чушки

Необходими продукти
Няколко зелени чушки
Няколко картофа
Няколко главички лук
Няколко домата
200- 300 г домашно осолено свинско, съхранявано в каче или бекон
копър
магданоз
дивисил
1 лъжица брашно

Начин на приготовление
Ако свинското месо е домашно, преди готвенето се изварява леко, за да се обезсоли. Задушават се последователно свинското, нарязано на много ситно, картофите и лука също нарязани на ситно с подправките копър, и дивисил и магданоз, Пиперките се напълват и отгоре се слага парче домат. Прави се сос бешамел, с който се поливат чушките и се запичат.

Катък

Необходими продукти
1 л овче мляко
50 г овче сирене
няколко печени чушки

Начин на приготовление
Овчето мляко се сварява, след което се охлажда и му се слага бучката сирене. Престоява около една седмица на студено или под течаша вода, за да е ниска темперетурата. Млякото се сгъстява от самосебе си. Така подсиреното мляко се разбърква с нарязани печени червени чушки. Посолява се по желание.


Луковитска салата

150 г бяло сирене
50 г извара
2 печени чушки
2 домата
Стрък магданоз
Щипка чесън на прах
Няколко капки оцет “Балсамико”

Начин на приготовление
Бялото сирене се настъргва, печените чушки и доматите се нарязват на ситно и това се обърква с изварата и подправките.


Пъстра салата

Необходими продукти
Шунка 20 г
Кашкавал 30 г
Сирене 80 г
Краставица 80 г
Лук 1 глава 30 г
Домати 100 г

Начин на приготовление
Продуктите се нарязват на ситно и се овкусяват с дресинг от зехтин, чер пипер и горчица.


Пилешка каварма в омлет

Необходими продукти
Пилешко филе, нарязано на жулиени 120 г
Лук 2 глави 160 г.
1 домат
1 пипер 30 г
чубрица 2 г
чер пипер 2 г
2-3 л вино мускат
3 яйца за омлета
кашкавал 30 г
Масло 5 г
Начин на приготовление
Пилешкото филе се задушава до зачервяване, добавя се лука, нарязания на ситно пипер, след него червения домат. Добавя се виното и подправките. Отделно се запържва омлета с настъргания кашкавал и с него се завива кавармата.


Пиле “шенян”

Необходими продукти
Пилешко филе 160 г
Гъби 30 г
Ориз 60г
Кисели краставички 20 г
Сметана 50 г
Прясно мляко 50 г
Лук 20 г
Олио 2-3 лъжици
Сол на вкус

Начин на приготовление
Месото, нарязано на жулиени се изпържва и последователно се добавят лукът нарязан на ситно, киселите краставички и гъбите. Отделно кипва прясното мляко и сметаната и се добавят към месото и зеленчуците и сместта се оставя 5 минути да почине. Оризът се задушава, оформя се в чинията и готовото филе се изсипва върху него.



Жито по троянски
Две чаши жито
Две лъжици масло
2 лъжици олио
Чаша брашно
1 л прясно мляко
сол на вкус
1 пакетче канела
1 лъжица пудра захар
Житото ври 5 минути , след което се промива, отново се залива със студена вода и се оставя да ври на тих огън, като се посолява.
Когато житото е готово се отдръпва от огъня и се прави запръжка
с маслото, олиото и брашното, след което с бъркане се прибавя прясното мляко. Тази смес отново с бъркане с дървена лъжица се добавя към житото и се бърка, докато житото се превърне в пухкав крем. При сервиране се поръсва с пудра захар и канела. 
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1602