galina-ruleva.dir.bg

 
galina-ruleva.dir.bg

 
Рейтинг: 3.00
(940)
СЪБИТИЯ
"Историята, населена с хора" - интервюта
Публикации
ЛИЦА
ЛИЦА II
На гости...
Банско джаз фест
Сп. "Изкушение"
Гурме зона
Книжарница
Видео
Новини
Банско галерия
Фото Галерия
Етно
За контакти



Публикации / Ариана

Ариана
19.04.09 23:37

Автор:Галина Рулева
Вода, лодки и усмивки на езерото “Ариана”. Хората изглеждат щастливи в своята непретенциозност. Защото след като години наред това емблематично за София място бе симвоил на немарата, сега поне човек може да седне под върбите и да изпие една бира.
За Ариана – без носталгия и романтника
Вода, лодки и усмивки на езерото “Ариана”. Хората изглеждат щастливи в своята непретенциозност. Защото след като години наред това емблематично за София място бе симвоил на немарата, сега поне човек може да седне под върбите и да изпие една бира. Или за три лева с красива леност да кара лодка и водно колело, докато стотици автомобили в луда надпревара се опитват да пресекат кръстовището на Орлов мост.
Има не едно, а цели три нови заведения, детски кът, садят се кипариси, прозрачна акустична стена спира шумотевицата откъм бул. “Евлоги Георгиев” и снимки на стара София спират окото.
Всъщност, това са задължителни атрибути от архитектурния облик на един милионен град. Фактът, че в едно езеро има вода, а през зимата се превръща в ледена пързалка едва ли трябва да буди удивление и възтгорг, само защото през годините някой не си е свършил работата и е оставил на произвола едно съоръжение, което влиза в рамките на Борисовата градина. Която не е обикновена градина, а паметник на градинарското и парковото изкуство и грижите за нея не съответстват на статута й.
Удивлението ни би трябвало да бъде пред създателите на градината – швейцарецът Даниел Неф, след него българският озеленител Петър Беров, който предлага разширение на градината по време на своя мандат и изграждане на езерото по проект на инж. Марков, завършило през 1904 година. Повече от сто години “Ариана” е емблематично място за столичани, които с умиление си спомнят стария павилион на острова и мостчето до него. Мостът е оцелял и също е подложен на реконструкция, защото бетонът е пропукан и се вижда желязната арматура. Архитектурният проект за възстановяването е на арх. Станислав Константинов, който се придържа към първоначалната идея четири огромни бетонови вази да красят съоръжението.
С лодките, бирата и вазите – добре. Три милиона се твърди, че струва осъществяването на идеята да се съживи комплекс Ариана от фирма “Профуудс” , получила право на експлоатация за пет години. Скандалчетата как и защо точно с тази фирма кметът Бойко Борисов е сключил договор без да обяви конкурс периодично ще се подновяват и затихват. Но можа би точно в тази неустановеност е причината в новореализирания проект да няма цялост. Има всичко, но няма истински комплекс. Няма хармония. Дори цветовата гама, дори рекламните пана остават на ниво квартална бирария. Добре че са дългите клони на върбите да прикрият разностилието. Защо трябва елегантно заведение, което би трябвало като птица да е полегнало върху водата, тромаво да е затиснато от евтини дървени маси и пейки, в допълнение и с пластмасови и с с плетени столове...
И по детайлите, и по общата визия всеки, които поне веднъж е минал през европейска столица ще се разочарова от провинциалния привкус в обновяването на “Ариана” и дори от липсата на подходящо място за препълнените контейнери с боклук. Сигурно пак оправдание ще бъде липсата на пари, но дори студентите от архитектурния факултет биха измислили нещо ярко авангардно, стилно и запомнящо се. Дължим го на създателите на “Ариана” и на себе си.

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1589