galina-ruleva.dir.bg

 
galina-ruleva.dir.bg

 
Рейтинг: 3.00
(940)
СЪБИТИЯ
"Историята, населена с хора" - интервюта
Публикации
ЛИЦА
ЛИЦА II
На гости...
Банско джаз фест
Сп. "Изкушение"
Гурме зона
Книжарница
Видео
Новини
Банско галерия
Фото Галерия
Етно
За контакти



Публикации / Априлци

Априлци
29.01.09 15:50

Автор:Галина Рулева
Механа "Сватовете" в град Априлци е между най-атрактивните обекти в туристически регион БАЛКАНИЯ
Вземи в gLOG
С кираджийска чорба гощават в Априлци
Палачинки при "Сватовете"
Пилешко с вид на таралеж е сред топизненадите


31 Октомври, 2008
В. МОНИТОР



ГАЛИНА РУЛЕВА
. Снимки авторът

Туристически регион "Балкания", който обединява общините Троян, Тетевен и Априлци, всяка година печели нови почитатели. Всяко пътешествие там ни запознава с изненадващи кулинарни изкушения.

Една от най-новите механи в град Априлци се нарича „Сватовете". Нейни създатели и стопани са истинските сватове Красимир Колев и Стефан Кръстев. Механата е свързана с елегантния им хотел в етностил. На комплекса не липсва дори басейн, а любителите на екстремните удоволствия могат да карат мощните машини, наречени АТ В, за ужас на стадото крави, което кротко пасе из околните ливади.


В кухнята на "Сватовете" работи Николина Живкова Стефанова, която цели 30 години упражнява своите кулинарни умения. Всички

се възхищават на нейната "зелена" супа от коприва, спанак и лобода

Първо се задушава пресен лук и праз с морков, магданоз и чесън. Долива се вода и нарязаните зеленилки се слагат да поврат около 10 минути. Преди сервиране се добавя настъргано сирене, настърганото варено яйце и по желание - лъжица кисело мляко.

Кираджийската чорба пък е стара рецепта от времената, в които във всеки двор е имало прасе. Като се заколи прасето, червеното месо се съхранява в каца с много сол. Когато наесен кираджиите тръгнели на път да заменят ябълки и картофи за жито и царевица, спирали за отдих по пътя и си готвели тази чорба. Месото се изкисва от солта или се изварява. Задушава се с лук, морков, чушка, картоф и много подправки - джоджен, целина, босилек, след това всичко се сварява.

Тон в новите кулинарни изкушения на „Сватовете" дават и учениците от местната гимназия по туризъм. Между любимите им специалитети, които се учат да приготвят, са пиперки с гъби и ориз, които са традиционни за този край.


Палачинките бохчи са пълнени с уникалното „фаршировано пилешко филе" и младите майстори признават, че се справят най-трудно с тях.

Между местните специалитети са множеството варианти на домашно приготвените сирена, кашкавал, извара, катък и масло. Това е в основата на специфичния вкус на балканската кухня. Посветените в домашните специалитети знаят, че килограм сирене или кашкавал се получава поне от 5-6 литра мляко. А за получаване на масло първо млякото се сварява и се оставя 24 часа да изстине. Обира се каймакът и се бие в дървена буталка, докато стане на топчица. Изважда се, измива се със студена вода няколко пъти и се прибира на хладно.

Сиренето се подсирва със специална мая, която се продава в магазините. Една капка на литър мляко е достатъчна, но за повече сигурност може и няколко. След около час се получава нещо като рядко кисело мляко. То се изсипва в голям съд в торбичка от тензух. Торбичката се окачва да виси, за да се отцеди суроватката. На места от нея се изварява

извара, която е и лековита, и диетична

Това, което е останало в торбичката, се притиска с голям камък поне още няколко часа. След което се изважда, нарязва се и обилно се посолява с морска сол, за да се отцеди допълнително. Едно денонощие след отцеждането парчетата сирене се нареждат в дървен съд или буркани и се заливат с част от суроватката, като на всеки литър течност се слагат четири лъжици сол. Сиренето се притиска с камък, за да не изплува над саламурата. Оставя се на хладно - 6-10 градуса, да узрява около 45 дни.
.


Домашен кашкавал се прави с 5-6 литра мляко, супена лъжица сол, супена лъжица кисело мляко и мая за сирене. Като се подсири, също се слага в тензух да се изцеди. След това се доотцежда с притискане в дървен калъп.

По-разпространен начин сякаш е

пресичането на врящо мляко

със сол с пакетче лимонтозу, което се бърка с дървена лъжица, докато млякото се пресече. Съдът трябва да е голям, защото млякото кипва, когато се изсипе лимонтозуто. Пак се прецежда през марля, притиска се, осолява се и парафинирано се оставя да зрее над 40 дни. Ако човек реши да си прави тези вкусотии вкъщи, трябва да започне с подготовката на приборите и да завърши с дегустацията на различните варианти. А защо трябва да си загубим времето с тези домашни кулинарни глезотии е въпрос на личен избор какво да ядем. Защото голяма част от това, което днес ни предлагат по магазините, няма нищо общо с истинското сирене.

Николина Живкова Стефанова цели 30 години упражнява своите кулинарни умения
Създатели на механата са истинските сватове Красимир Колев и Стефан Кръстев.
Интериорът на заведението е изпипан до последния детайл.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1366